Welcome to Nutritious Meals & Health Tips

Has the cost of food become too expensive and is eating out at lunch putting a hole in your wallet?
 We show you how to prepare both lunch and dinner meals for 30 days for about $100.00 per month. Purchase the money saver menu here.

Our Money Saver Menu is different from what you see in a restaurant. Here instead of seeing a listing of the entrées offered, you see the recipes for preparing them. The recipes we offer are home proven, in my home, and served to my family and friends. There are no recipes listed here that have not met the taste test time and again. Our menu booklet consists of 28 pages of, not just recipes, but sound practical health information and suggestions for maintaining a healthy body. You will not find another website that supplies you with all the information you get here.

There is nothing fancy here, just meals that look good, taste good and gives your body what it needs. Our meals were developed for good health, not weight loss. If you don’t have unwanted pounds, then you will not loose weight from our meals, you will just eat healthy, but if you do want to take off pounds, you can do it and still be eating healthy, and for less cost.

You don’t need to buy food from one of the popular programs advertised on TV in order to eat right, and you don’t need to be a chef to prepare these meals. I had been cooking healthy food for years before I ever heard of these companies with meal planning programs. 

Our simple little booklet, or menu, of recipes will prepare you to eat healthy and stay strong without having to place an order and wait for your food to arrive. Your cost for all the ingredients will be only a fraction of the cost of mail order meals and you control the taste.

The control of your body weight will also be easier if you follow our directions, which includes not eating anything between meals that is not suggested on our Snack Ideas page. If you like a nighttime snack, we have an excellent one for you.

One additional benefit you get from our money saving menu is that you will save more money every week than the cost of our healthy eating booklet. You will save even more if you are now eating lunch out or off of one of the mobile food vans. Just think about it; as the price of the food you buy goes up, so does the amount of your savings. This assures you that your savings are also going up, making them inflation proof.


Three Good Reasons to Purchase Our Menu!

ONE:You don't have to be a seasoned chef or cook to prepare our recipes.

TWO: You can prepare a month of lunch and dinner meals in just one weekend. You don’t have to calculate anything, it’s all laid out for you, we list all necessary conversions from US to Metric weights and measures for cooking. You only need to measure out a one or two cup portion to put into microwave safe containers for storage in your freezer. When you’re ready for a new meal, just remove the container from the freezer the night before you want to use it and allow it to defrost in your refrigerator. The next day you can have two meals defrosted and ready to heat in the microwave for 2 minutes. It’s that simple. .

THREE: This is the most important reason! The reason to buy our Money Saver Menu package is because you can eat 30 lunch and dinner entrees at a cost of about $3.00 per day for all of the ingredients. That’s right, one month of delicious lunch and dinner meals for about $100.00. The only other cost you may have is salad greens, salad dressing, bread and any snacks you may want. Most all of our meals contain at least three vegetables, some have four.

Remember, this is not only a menu of recipes – it is a step-by-step guide for the preparation of healthy high-energy meals.

All of our meals are very tasty and healthy . . . and they give your body its total daily requirement for fruits and vegetables.

My Suggestion

I make suggestions to you on how to add just a little more volume to your meals without piling on calories.  You will see that all of these suggestions are things you already know about but never think to use.

Purchase this menu
Only $9.95